MOGHERINI: KEMI EDHE SHUMË PUNË PËR TË BËRË

21

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian Federica Mogherini, e cila po qëndron sot në Kosovë pas marrjes së rekomandimit për liberalizim të vizave dha disa mesazhe për vendin.

Në një konferencë për media, Mogherini tha se ka mbetur ende shumë punë për t’u bërë, por me një mund dhe punë të madhe që do të bëjmë së bashku mund të arrihen të gjitha.

“Kjo është një punë e përbashkët shumë e madhe që e kemi bërë. Sot kemi bërë një hap shumë të rëndësishëm përpara edhe pse nuk ka qenë shumë i mirëpritur nga ju. Kjo do të thotë se Kosova është Evropë, dhe ajo çfarë jemi duke punuar ne është integrimi evropian i Kosovës dhe në institucionet e BE-së. Është rrugë e gjatë dhe e mundimshme dhe e komplikuar”, tha Mogherini.

Duke uruar qytetarët e Kosovës për marrjen e rekomandimit, Mogherini foli edhe për dialogun Kosovë – Serbi, të cilin e quajti si shumë të rëndësishëm për forcimin e shtetit. Përveç që është i rëndësishëm për shtetin Mogherini tha se ky dialog është shumë i rëndësishëm edhe për rajonin.

Ajo u shpreh e lumtur edhe për pranimin e Kosovës në UEFA dhe të arriturat tjera që do të vijnë në vazhdim për Kosovën drejt rrugës evropiane./KosovaPress/