Mos harroni çadrat në fundjavë kthehen reshjet e shiut

62

Pas disa ditëve me temperatura të larta fundjava do të rezervojë reshje shiu dhe ulje të temperaturave. Instituti i Gjeoshkencave parashikon që në datën 3 qershor do të ketë rikthim të reshjeve edhe pse jo shumë intensive.

Pas disa ditëve me temperatura të larta në fundjavë i gjithë vendi pritet të përfshihet nga reshje lokale si dhe ulje të temperaturave. Instituti i Gjeoshkencave parashikon që duke nisur nga dita e merkurë do nisin vranësirat të cilat në fundjavë do të shoqërohen me reshje lokale thuajse në të gjithë vendin.

Ndërkohë që temperaturat pritet të pësojnë një ulje me 4 deri në 5 gradë.Përmirësimi i kushteve atmosferike si dhe rikthimi i  motit me diell dhe me rritje temperatuarsh  priten vetëm  në fillim të javës së ardhshme. Të gjithë ata qytetarë që kanë programuar të kalojnë fundjavën në plazh nuk do të mund ta shfrytëzojnë dot për shkak të kushteve të motit.