Rritet numri i viktimave në Turqi: 41 të vrarë dhe mbi 230 të plagosur

24

Terroristët që sulmuan aeroportin “Kemal Ataturk”, lanë të vrarë 41 persona dhe plagosen 239 të tjerë, thonë zyrtarët turq.

Pas sulmit me armë dhe bomba në aeroportin “Ataturk” të Stambollit kanë mbetur ka vrarë 41 persona, të paktën 13 prej tyre janë të huaj, dhe janë plagosur më shumë se 230, raporton BBC.

Tre sulmuesit arriten me një taksi në aeroport dhe filluan të gjuajnë në hyrje të terminalit gjatë orëve të vona të së martës, transmeton Indeksonline.

Kryeministir turk, Binali Yildirim tha se shenjat e para vuri në dukje të ashtuquajturin Shtet Islamik, por askush deri më tani ka pranuar sulmin.

Shpërthimet e fundit kanë qenë të lidhura me ISIS ose separatistë kurdë./Indeksonline/