Salman Abedi: Policia heton lidhjet libiane të bombarduesit të Mançesterit i cili vrau 22 vetë

19

Agjencitë e sigurisë po hetojnë nëse Salman Abedi, i quajtur si bombarduesi vetëvrasës i Manchesterit, përgjegjës për vrasjen e 22 personave, duke përfshirë një vajzë tetëvjeçare, kishte lidhje me grupin Isis i cili ishte ngritur në Libi.

Abedi, 22 vjeç, i cili ishte i njohur për autoritetet e sigurisë, raportohet të ketë lindur në Mançester nga prindër libianë, Ramadan Abedi dhe Samia Tabbal, të cilët kishin ardhur si refugjatë për t’i shpëtuar persekutimit nga regjimi i Muamar Gadafit. Një shok i tij qe kishte braktisur shkollen në Universitetit Salford tha për The Times se Abedi sapo kishte ardhur nga Libia, një vend ku trajnimi terrorist është në dispozicion nga kampet xhihadiste.

“Ai shkoi në Libi tri javë më parë dhe u kthye kohët e fundit, disa ditë më parë”, thuhet në raportin e mikut. Besohet se një pjesë e familjes vizitoi Libinë kohët e fundit dhe një 23 vjeçar, i cili u kuptua si një anëtar i familjes, u arrestua sot.

 

Administratorët e besuar në xhaminë e Didsbury thanë se babai i Abedit, i cili dikur ishte një adhurues i rregullt, ishte kthyer për të jetuar në Libi. Isis ka pretenduar “kredi” për bombardimin e Mançesterit, i cili synonte viktimat ndërsa lanë një koncert Ariana Grande në Manchester Arena të hënën natën. Grupi në mënyrë rutinore merr përgjegjësi pas sulmeve terroriste në Perëndim, megjithëse asnjë provë nuk është prodhuar deri tani për të mbështetur kërkesën/r.vizioni