Çfarë duhet të hani dhe çfarë të shmangni kur keni grip

Kur jemi të sëmurë, ushqimi është zakonisht gjëja e fundit në mendjen tonë.

Edhe pse është në rregull të hamë më pak gjatë gripit për shkak të humbjes së oreksit, është e nevojshme të konsumojmë ato ushqime që do të na ofrojnë energji dhe lëndë ushqyese për një rikuperim më të shpejtë.

Zbuloni më poshtë se çfarë duhet të hani dhe të pini, por edhe çfarë është e ndaluar kur keni grip sezonal.

Hidratimi është çelësi

Është e lehtë të dehidratoheni me gripin. Përveçse hani dhe pini më pak, ju humbni ujë përmes djersës për shkak të temperaturës, transmeton Healthline.

Qëndrimi i hidratuar do t’ju ndihmojë të promovoni funksionin e përgjithshëm të trupit, dhe uji duhet të vijë para së gjithash me pije, sepse ai vepron si një detoks natyral për trupin tuaj.

Nëse nuk jeni adhurues i ujit dhe preferoni një pije me shije, bëni vetes çaj xhenxhefili dhe mollë, çaj mjalti dhe limoni ose ndonjë çaj bimor.

Të ushqyerit gjatë gripit

Ushqimi është ai që i jep trupit tuaj energjinë dhe lëndët ushqyese që i nevojiten për të funksionuar siç duhet, gjë që është veçanërisht e rëndësishme me gripin, dhe këto janë ushqimet që rekomandojnë ekspertët:

Supë

Hudhra

Kos

Frutat dhe perimet që përmbajnë vitaminë C

Vitamina C është një lëndë ushqyese e rëndësishme që ndihmon në forcimin e sistemit tuaj imunitar, i cili është veçanërisht i rëndësishëm kur jeni të sëmurë. Nivelet e larta të vitaminës C përfshijnë:

– piper i kuq ose jeshil

– portokall ose lëng portokalli

– lëng rrushi

– kivi

– brokoli

Ju gjithashtu mund të merrni suplemente të vitaminës C.

Perime me gjethe

Spinaqi, lakra jeshile dhe zarzavate të tjera me gjethe mund të ndihmojnë gjithashtu në rritjen e sistemit tuaj imunitar kur keni grip. Është një burim i mirë i lëndëve ushqyese që forcojnë imunitetin si vitaminat A, C, E dhe K. Konsideroni të shtoni zarzavate me gjethe në një smuthi frutash ose t’i hani ato të papërpunuara me pak limon dhe vaj ulliri.

Brokoli

Brokoli është gjithashtu një burim i lëndëve ushqyese që mund të përfitojnë trupin tuaj kur keni grip. Të hash vetëm një porcion do t’ju sigurojë vitamina C dhe E që forcojnë imunitetin, së bashku me kalcium dhe fibra. Mund ta hani vetëm, ta shtoni në supë ose të provoni një nga këto tre receta me brokoli.

Bollgur

Kur jeni të sëmurë, tërshëra mund të jetë një ushqim ngushëllues. Bollguri është një burim i mirë i disa lëndëve ushqyese që forcojnë imunitetin, duke përfshirë bakrin, hekurin, selenin, zinkun, fibrat dhe proteinat.

Erëza

Shtimi i disa erëzave në dietën tuaj, si xhenxhefili dhe shafrani i Indisë, mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të gripit. Këto erëza kanë veti anti-inflamatore, prandaj mendoni t’i shtoni ato në çaj ose ujë të nxehtë me limon. Specat djegës dhe rrika gjithashtu mund të ndihmojnë në pastrimin e pasazheve të sinusit dhe lehtësimin e grumbullimit të mukusit.

Cilat ushqime duhet të shmangni me gripin

Nëse keni grip, ekspertët thonë që të qëndroni larg ushqimeve të mëposhtme:

Alkooli: ul sistemin tuaj imunitar dhe shkakton dehidrim

Pijet me kafeinë: Ushqimet si kafeja, çaji i zi dhe pijet e gazuara mund të dehidratojnë më tej. Përveç kësaj, shumë nga këto pije mund të përmbajnë sheqer

Ushqimi i përpunuar: Pavarësisht nëse vjen nga një zinxhir i ushqimit të shpejtë ose nga një kuti, sa më i përpunuar të jetë ushqimi, aq më pak lëndë ushqyese do të merrni. Me gripin, trupi juaj po përpiqet të shërohet, prandaj është e rëndësishme ta mbështesni atë proces me ushqime të plota.