Stano: Nuk ka propozime të reja për zgjidhjen e krizës në veri të Kosovës

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian Peter Stano tha sot se nuk ka propozim të ri për zgjidhjen e krizës në veri të Kosovës, raporton Euronews.

Stano tha se informacioni për propozimin e ri të publikuar në media të caktuara është një tjetër dezinformim, nga i cili ka pasur shumë ditëve të fundit.”Ekziston një propozim në tryezë për të cilin Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Giuseppe Borel, foli në një konferencë për shtyp të hënën, dhe diskutimet për të janë duke vazhduar. Pra, nuk ka asgjë të re dhe ajo që tha të hënën është ende relevante”, tha Stano.

Media të caktuara, duke iu referuar burimeve diplomatike, njoftuan sot se i dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, i ka dorëzuar kryenegociatorit të Prishtinës, Besnik Bislimi, propozimin e ri për zgjidhjen e krizës në veri.

Boreli tha të hënën pas takimit të ministrave të punëve të jashtme të BE-së në Bruksel se ai paraqiti një propozim për zgjidhjen e krizës aktuale, e cila është “në thelb e tij” dhe e të dërguarit të posaçëm të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak. Ai tha gjithashtu se propozimi mori mbështetjen e Berlinit dhe Parisit. Ai ka thënë se serbët e Kosovës duhet të kthehen në institucione dhe se Prishtina duhet të tregojë fleksibilitet sa i përket targave dhe të punojë pa vonesë në marrëveshjen për formimin e Unionit të Komunave Serbe.

Ai theksoi se 21 Nëntori nuk duhet të përmbushet pa marrëveshje “përndryshe do të jemi në prag të një situate shumë të rrezikshme”./IndeksOnline/