Zyrtare: Trump shpall kandidaturën për zgjedhjet presidenciale të 2024

Donald Trump të martën në mbrëmje njoftoi kandidaturën e tij për nominimin presidencial republikan në vitin 2024, duke shkaktuar një periudhë tjetër trazirash në politikën amerikane dhe veçanërisht partinë e tij politike.

“Për ta bërë Amerikën të madhe dhe të lavdishme përsëri, unë sonte po shpall kandidaturën time për president të Shteteve të Bashkuara”, tha Trump nga salla e ballos së klubit të tij privat Mar-a-Lago në Palm Beach, Florida, ku qëndroi në një skenë mbushur me flamuj amerikanë dhe pankarta Make America Great Again.

Duke u zotuar të mposht Joe Biden në vitin 2024, ai deklaroi: “Epoka e artë e Amerikës është pak përpara”.

Njoftimi i shumëpritur nga një president i akuzuar dy herë, i cili nxiti një sulm vdekjeprurës ndaj Kongresit duket i garantuar për të thelluar një ndarje të fortë partizane që ka nxitur frikën e rritjes së dhunës politike.

Por kjo gjithashtu vjen pasi pozita e Trump në partinë republikane është vënë papritur në pikëpyetje. Trump foli në Mar-a-Lago një javë pas zgjedhjeve afatmesme, në të cilat partia e tij Republikane nuk pati fitimet e pritshme, duke humbur Senatin dhe dukej në rrugën e duhur për vetëm një shumicë të ngushtë në Dhomën e SHBA.

Në komentet e tij, Trump mori meritat për fitoren e performancës së republikanëve në Dhomën e Përfaqësuesve, edhe pse ata janë gati të kapin një shumicë shumë më të ngushtë nga sa pritej.

“Nancy Pelosi është shkarkuar. A nuk është bukur?”, tha ai.

Duke kaluar pengesat republikane në 2022 dhe humbjen e tij në 2020, Trump këmbënguli se ai ishte i vetmi kandidat që mund të jepte një fitore republikane në 2024.

“Kjo nuk është një detyrë për një politikan apo një kandidat konvencional. Kjo është një detyrë për një lëvizje të madhe”, tha ai.