Orteku zë dy persona në Pallas të Finlandës, nëna humb jetën, i mituri akoma në kërkim

Një nënë dhe një fëmijë i mitur janë zënë nga orteku. Ata ishin emigrantë finlandezë dhe ishin në një shëtitje me ski në zonën e Pallastunturi në Muonio.

Skiatorët thirrën qendrën e urgjencës pasditen e së martës rreth orës 16:00 kur patën probleme për shkak të motit të keq dhe dukshmërisë. Në zonë frynte erë e fortë dhe rreth 23 gradë nën zero, përcjell klankosova.tv.

Policia nisi një kërkim së bashku me shërbimin e shpëtimit Lapland dhe Vapepa. Njerëzit kërkoheshin me makina dëbore në një zonë të gjerë.

Në zonë është vërejtur një ortek, i cili ishte rreth 400 metra i gjerë. Nëna u gjet e vdekur nën një ortek të martën rreth orës 22:00.

Megjithatë, sipas policisë, kërkimi është dashur të ndërpritet për shkak të kushteve të rrezikshme të motit. Kërkimi për fëmijën do të vazhdojë edhe sot e mërkurë. Qentë e shpëtimit përdoren si ndihmë.

Sipas Tuomas Korhonen, shefi i zjarrfikësve në detyrë i shërbimit të shpëtimit Lapland, shërbimi i shpëtimit nuk është i përfshirë në kërkimin e sotëm. Sipas Korhonen, kërkimet e së martës së paku u penguan nga ngrica e fortë, pothuajse -30 gradë dhe rreziku i orteqeve shtesë.

Sipas kreut të hetimit, Komisionerja e Krimit, Kirsi Huhtamäki, e Departamentit të Policisë së Laplandës, çështja do të shpallet gjatë të mërkurës, kur kërkimi të ketë përparuar.

Sipas parashikimit të ortekëve të Institutit Kombëtar Meteorologjik të Finlandës, rreziku i ortekëve në Pallas është i nivelit të dytë, pra mesatar dhe rreziku i ortekëve është rritur në disa forma të tokës. Një shkallë prej 1-5 përdoret në parashikim.

/KlanKosova/