Çaji me mente do t’ju ndihmojë të hiqni dhjamin nga barku

Vetëkuptohet se nuk ka ilaç që do t’ju bëjë të humbni peshë në mënyrë magjike brenda natës.

Megjithatë, çaji i mentës mund të jetë shumë i dobishëm nëse po përpiqeni ta hiqni qafe yndyrën e barkut.

Nutricionistja Courtney D’Angelo tha për revistën Eat This, Not That se çaji i mentës është një nga pijet më të mira për humbje peshe.

“Nuk ka kalori. Ka shije të ëmbël dhe do të mund të zvogëloni oreksin dhe dëshirën për ëmbëlsirat. Përveç kësaj, menta ka veti antivirale, antibakteriale dhe anti-inflamatore. Gjithashtu zgjidh problemet e tretjes”, ka thënë ajo.

Hulumtimet e publikuara në Journal of Clinical Gastroenterology zbuluan se pjesëmarrësit që konsumonin mente ishin në gjendje të lehtësonin sindromën e zorrës së irrituar.

Duke vepruar kështu, ata gjithashtu reduktuan fryrjen e stomakut. Ai lehtëson spazmat e muskujve të lëmuar, të cilat mund të shkaktohen nga menstruacionet.

Ky çaj nuk përmban kafeinë dhe ka një efekt pozitiv në kapacitetin mendor. Hulumtimet nga Universiteti Northumbria kanë treguar se mente përmirëson disponimin dhe kujtesën. /Telegrafi/