Mish gjoksi pule në salcë kërpudhash

Qe se si përgatitet kjo gjellë!

Aq thjesht, por edhe aq e shijshme – do të bëhet gjellë e adhuruar juaja.

Përbërësit:

– një palë gjokse pule;
– 3 vezë;
– kripë;
– piper;
– miell;
– thërrmija buke;
– 200 g ajkë të thartë;
– pak mustardë;
– salcë kërpudhash;
– vaj, fletë majdanozi.

Përgatitja:

Mishin priteni në bërxolla dhe shtypeni mirë, qitni kripë, piper, lyeni me mustardë dhe rrotulloni në miell, pastaj vezët e tundura të cilave i keni qitur kripë.

Bërxollat kaloni nëpër thërrmija buke dhe fërgoni në vaj derisa të skuqen. Kur të piqeni qitni në letër kuzhine që të thithin tepricën e yndyrës.

Në tigan qitni pak yndyrë dhe qitni hudhrën e grirë, pastaj shtoni ajkën që të shkrihet.

Salcën e kërpudhave qiteni në tepsi, shtoni pak ujë tundni dhe qitni në ajkë dhe përzieni derisa të vlojnë.

Hiqeni nga shporeti. Bërxollat radhisni në pjatë dhe qitni sipër shtesën e kërpudhave dhe ajkën.

Ju bëftë mirë, –  transmeton Telegrafi.