Vuçiq akuzon opozitën në Serbi: Po e kopjoni Kurtin

FILE PHOTO: Serbian President Aleksandar Vucic speaks during a news conference at NATO headquarters in Brussels, Belgium August 17, 2022. REUTERS/Johanna Geron/File Photo

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë sot në Leskovc se, me sa ka dëgjuar, Zdravko Ponosh, kreu i Qendrës Serbe SRCE do të jetë i pari në listën për zgjedhjet parlamentare të dhjetorit, ndërsa bartësit e Lista e opozitës pro-evropiane, e mbledhur nën emrin Serbi kundër dhunës, do të jetë Marinika Tepiq, nënkryetare e Partisë Liri dhe Drejtësi dhe Miroslav Aleksiç, kryetar i Lëvizjes Kombëtare të Serbisë.

Viçiq i ka reaguar opozitës në Serbi, normalisht duke e përmendur edhe situatën e Kosovës.

Ai po ashtu ka akuzuar politikanët opozitarë se kanë kopjuar kritikat e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti ndaj qeverisjes së tij. Gjithashtu kritikoi edhe Zdravko Ponosh i cili tha se opozita duhet ta fajësoj presidentin e Serbisë, Aleksander Vuciq për rastin e Banjskës.

“Epo, a nuk gjete diçka tjetër pos Kosovës për të më ngacmuar?, tha Vuçiq.  

“Për ta ka qenë e rëndësishme që vetëm Kurti ka folur kundër meje…”,

Këto komente Vuçiq i bëri gjatë vizitës së tij në spitalin e Leskovcit.