Sonte ndahet çmimi “Topi i artë” , këta janë favoritët

Sonte ne Theatre du Chatelet në Paris do te mbahet ceremonia tradicionale e dhënjes së çmimit “Ballon d’Or” ( Topi i artë ) për futbollistin më të mirë të vitit 2023 .

Në garë për këtë çmim , si favoritët kryesorë janë Lionel Messi, Kylian Mbappe dhe Erling Haaland , sipas organizatorëve kjo garë pritet të jetë shumë e ngushtë , duke marrë parasyshë edhe formë e lartë e treguar të këtyre futbollistëve gjatë këtij viti.

Lionel Messi e ka fituar çmimin shtatë herë rekord, i ndjekur nga Cristiano Ronaldo me pesë herë. Tre lojtarë e kanë fituar çmimin tre herë secili: Johan Cruyff, Michel Platini dhe Marco van Basten. Lojtarët holandezë, gjermanë, argjentinas, portugeze dhe francezë kanë fituar më shumë Topa të Artë. Lojtarët nga Gjermania (1972, 1981) dhe Holanda (1988) zunë tre vendet e para në një vit të vetëm (një arritje Kjo e arritur vetëm tre herë në histori). Klubet gjermane (1972) dhe italiane (1988-1990) arritën të njëjtën arritje, duke përfshirë dy vite individuale të dominuara nga lojtarët e AC Milan (1988, 1989), një rekord unik derisa klubet spanjolle përjetuan një dominim të paparashikuar (2009-2012, 2015, 2016). ) dhe Barcelona (2010) u bënë klubi i dytë që zë top-treshen. Dy klube spanjolle, Barcelona dhe Real Madrid, kryesojnë gjithashtu renditjen për prodhimin e më shumë fituesve, me 12 fitore secila.

Kujotojmë se kjo ceremoni fillon sonte me fillim nga ora 20:30 /RadioVizioni/