Zyrtare : Arabia Saudite organizon Kupën e Botës 2034

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, ka konfirmuar se Kupa e Botës 2034 do të organizohet nga Arabia Saudite.

“Futbolli bashkon botën si asnjë sport tjetër, Kupa e Botës është vitrinë e përsosur për një mesazh uniteti dhe përfshirjeje”, tha Infantino.

“Kultura të ndryshme mund të jenë së bashku”.

kujtojmë se ky Vendimi erdhi pasi Australia, që ishte rival i saj në ofertën për këtë edicion, u tërhoq dhe në garë mbetën vetëm Arabia saudite