Ja cilat janë temat më të kërkuara në Google këtë vit!

Gjigandi i teknologjisë me bazë në Kaliforni, Google publikoi sot një përmbledhje të pyetjeve më të shpeshta për vitin 2023 në veçorinë e tij të rregullt “Viti në kërkim”, duke theksuar momente të paharrueshme të kulturës pop, humbjen e të famshëmve të preferuar dhe lajmet tragjike me pasoja globale.

Në fushën e lajmeve, kërkimet kryesore janë për luftën e vazhdueshme midis Izraelit dhe Hamasit, e ndjekur nga turi i vogël i nëndetëseve të Titanikut që u shpërtheu në qershor dhe tërmetet shkatërruese në Siri dhe Turqi në shkurt.

Personi më i pyetur këtë vit ishte Damar Hamlin i Buffalo Bills, i cili pësoi një atak në zemër në fushë gjatë një ndeshjeje në janar. Tjetra është aktori Jeremy Renner, i cili i mbijetoi një aksidenti të rëndë me borëpastruese në fillim të vitit 2023.

Aktori Matthew Perry dhe këngëtarja Tina Turner janë më të kërkuarit për personazhet e famshëm të vdekur.

Në fushën e argëtimit, filmi “Barbie” dominon këtë vit në kërkimet në Google nga bota e filmit, i ndjekur nga “Oppenheimer” dhe trileri indian Javan.

Dalja e njëkohshme e filmave “Barbie” dhe “Oppenheimer” në kinema në korrik, të cilat ngjallën shumë interes, krijoi një fenomen kulturor të quajtur “Barbieheimer” duke kombinuar emrat e dy filmave.

Në televizion, “The Last of US”, “Wedneseday” dhe “Ginny and Georgia” ishin tre shfaqjet kryesore për të cilat u interesuan përdoruesit e Google në 2023.

Për muzikën, kërkimi kryesor ishte për këngën “Idol” nga Yoasobi, e ndjekur nga “Try That in A Small Town” e Jason Aldean, e cila u ngjit në listë pas polemikave këtë verë dhe “Bzrp Music Sessions, Vol.53” nga Shakira. dhe Bizarap.

Inter Miami, shtëpia e re e superyllit argjentinas Lionel Messi, ka kryesuar tendencat e ekipeve sportive të Google.

Fjala ‘oriz’, e cila kohët e fundit u emërua Fjala e Vitit në Oksford, kryeson rrugën në pyetjet për përkufizimin e zhargonit.

Google tha se ka mbledhur të dhëna kërkimi për vitin 2023 nga 1 janari deri më 27 nëntor të këtij viti. /Koha/