Mish i pjekur pule me spinaq: Drekë e mrekullueshme për gjithë familjen

Kjo recetë është shumë e shijshme, e ushqyeshme dhe njëkohësisht kalorike

Përbërësit:

▪ 600 gramë gjoks pule (file),
▪ 1 kilogram spinaq,
▪ 2 lugë erëza të përziera,
▪ 1 qepë,
▪ 1 lugë spec i kuq i bluar,
▪ vaj,
▪ kripë,
▪ piper i bluar i zi.

Përgatitja:

Gjoksin e pulës e presim në kube (ose bërxolla), i qesim kripë, i marinojmë me përzierjen e erëzave, i qesim piper dhe i fërgojmë në tigan me vaj të nxehtë.

Në tigan qesim 100 mililitra ujë. Qepën e presin në copa të holla dhe i qesim në tigan në shporet. Edhe një herë i marinojmë me përzierje të erëzave. I shtojmë specin e kuq të bluar dhe i qesin edhe 100 mililitra ujë.

Enën e qeramikës e spërkatim me vaj dhe i qesim gjysmën e fletëve të pastruara më parë të spinaqit. Gjysmën e përmbajtjes nga tigani e qesin në enën e qeramikës.

Pastaj sipër qesim fletët e mbetura të spinaqit, dhe përmbajtjen e mbetur nga tigani e shtojmë në enë. E mbulojmë me kapak dhe e fusin në furrë.

E pjekim 60 minuta në 220 gradë. E nxjerrin enën nga furra dhe me lugë heqim ushqimin në enën për shërbim.

Sipas shijes, është e mundshme që në porcion të shtohet edhe një lugë ajkë apo të shërbehet me kos.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.