Kurti : Pa ndëshkimin e Serbisë për sulmin terrorist në veri, definitivisht nuk do të ketë dialog

Udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë pritet të takohen nesër në Bruksel për herë të parë që nga një përplasje e dhunshme mes paraushtarakëve serbë dhe policisë së Kosovës që la të vdekur katër persona muajin e kaluar

Kështu ka raportuar gazeta “Financial Times” në një artikull të publikuar sot në mëngjes, , Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë për gazetarin e Financial Times, se perëndimi duhet t’i shuajë shpresat e tij për t’i rikthyer bisedimet në rrugën e duhur – nëse nuk tregohet më i rreptë me Serbinë

Konteksti: BE-ja është përpjekur të ndërmjetësojë mes Beogradit dhe Prishtinës, pasi Kosova u shkëput nga Serbia në vitin 2008. Por përparimi në fillim të këtij viti ngeci pas zgjedhjeve të diskutueshme dhe gjërat u përkeqësuan në shtator kur 30 paraushtarakë serbë u barrikaduan në një manastir të Kosovës në veri.

BE-ja është e etur për të stabilizuar situatën në Ballkanin Perëndimor, e cila vjen në krye të luftërave në Ukrainë dhe në Lindjen e Mesme. Por Kurti, i cili fajëson Beogradin për sulmin, tha se nuk do të ketë lëvizje derisa bashkësia ndërkombëtare të dënojë Serbinë.

Nëse nuk do të ketë dënime dhe sanksione ndaj Serbisë pas asaj që bënë, definitivisht nuk do të ketë dialog”, tha Kurti. “Ne do të përfundojmë në një menaxhim të dështuar të krizës dhe do të harrojmë fare për normalizimin.”, transmeton “Bota sot”.