Protestohet kundër vrasjes së grave në Prishtinë

Mandatory Credit: Photo by VALDRIN XHEMAJ/EPA-EFE/Shutterstock (12370641f) Dozens of women and civil society activists protest in Pristina, Kosovo, 26 August 2021, after murder of a teenage woman. The dead body of Marigona Osmani, 18, was left near the door of the local hospital in central town of Ferizaj on 22 August 2021, by two men who then had departed. The prosecution said that she was physically abused for two consecutive days before she died. Two suspects, Dardan Krivaqa, 29, and Arber Sejdiu, 32, have been arrested. Kosovar women and civil society activists protest after murder of a teenage woman, Pristina, Serbia - 26 Aug 2021

Vrasja e mbrëmshme e një gruaje shtatzënë në afërsi të Klinikës së Gjinekologjisë të QKUK-së, ka bërë që sot (e enjte) në Prishtinë të protestohet kundër vrasjes së grave.

Kjo protestë organizohet nga Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist dhe YIHR me moton “Vrasja e grave nga burrat të trajtohet si urgjencë kombëtare”.

Ngjarja pritet të fillojë nga ora 16:00 në sheshin “Zahir Pajaziti”.

Raste të tilla tragjike kanë ndodhur edhe më parë, vetëm javën që shkoi një grua dyshohet se u vra nga bashkëshorti i saj me sëpatë, po në Prishtinë.