Xavi i bindur se Barcelona do të rikthehet nga periudha zhgënjyese

Kanë qenë disa javë zhgënjyese për Barcelonën, e cila ka humbur dy nga tre ndeshjet e fundit (kundër Real Madridit në La Liga dhe Shakhtar Donetsk në Ligën e Kampionëve). Edhe në ndeshjen që fituan gjatë kësaj ecurie (1-0 kundër Real Sociedad), ata bënë një paraqitje shumë të dobët.

Si i tillë, ka pasur pak zhgënjim në klub, dhe pushimi ndërkombëtar ndoshta vjen në një moment të mirë.

Megjithatë, ata do të përballen me Alaves në Estadi Olimpic Lluis Companys të dielën, dhe trajneri Xavi Hernandez u ka thënë mediave në konferencën e tij për shtyp se ai beson se skuadra e tij mund të rikthehet.

“Mendoj se është koha për të korrigjuar gjërat dhe për të dalë me disa ndryshime. Është koha që trajneri dhe lojtarët të ribashkohen. Ne duhet të rivendosim rendin”, ka thënë fillimisht Xavi.

“Ne luajtëm një lojë të keqe në Hamburg, por qëndrimi nuk ka munguar kurrë. Ka një grup shumë të shëndetshëm, jemi një familje dhe jemi në rrugën e duhur. Ky ekip që me të vërtetë dëshiron të fitojë”.

“Mendoj se kemi stërvitur mirë dhe i kemi analizuar gabimet drejt. Kalendari ka qenë i tillë (pauza ndërkombëtare më pas) dhe e dinim që lojtarët do të largoheshin me kombëtaret e tyre. Nuk ndryshon asgjë”, përfundoi trajneri i Barçës.

Barcelona do të hyjë në ndeshje si favorit i fortë, megjithëse do të kërkohet një paraqitje e mirë për të fshirë disa nga dyshimet rreth Xavit dhe lojtarëve të tij. /Telegrafi/