Ja kur do të hidhet shorti për 1/8 e finales së Ligës së Kampionëve

Pas përfundimit të fazës së grupeve, janë mësuar 16 skuadrat të cilat kanë siguruar kualifikimin në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve.

Skuadrat e tjera që janë kanë siguruar kualifikimin janë: Bayern Munich, Copenhagen, Arsenal, PSV, Real Madrid, Napoli, Real Sociedad, Inter, Atletico Madrid, Lazio, Borusia Dortmund, Manchester City, Leipzig dhe Barcelona.

Shorti për 1/8 e finales do të hidhet të hënën me 18 dhjetor në ora 12:00, në Nyon të Zvicrës.

Fituesit e grupeve janë të ndara dhe nënkampionët janë të pavendosur. Ekipet me fara barazohen kundër skuadrave të pambajtura.

Asnjë palë nuk mund të përballet me një ekip tjetër nga e njëjti shtet. Klubet nuk mund të përballen me kundërshtarët që u takuan gjatë fazës së grupeve.

Ndeshjet e para të 1.8 së finales zhvillohen me 13/14/20/21 shkurt 2024 
ndërsa ato të kthimit me 5/ 6/12/13 mars 2024.